Artykułów : 211
Odsłon : 2331000
Spis mieszkańców gm.Nowogród
SPIS MIESZKAŃCÓW
GMINY NOWOGRÓD
Na początku XX wieku gmina Nowogród z siedzibą władz gminnych w Nowogrodzie, należąca do powiatu lipnowskiego, w guberni płockiej, obejmowała swoim zasięgiem dwadzieścia sześć wsi i osad; Babiak, Bierzgło, Carski Dar, Ciechocin, Dębowo, Dulnik, Grudzę, Jasionkę, Kamienny Smug, Kujawy, Laskowiec, Lądy, Macikowo, Miliszewy, Nową Wieś, Nowogród, Paliwodziznę, Pomarzany, Praczkę, Rudaw, Ruziec, Sęk, Sitno, Strachowo, Węgiersk i Wygodę.
W 1916 roku na terenie gminy nowogrodzkiej zamieszkiwało cztery tysiące osiemset sześćdziesięciu dziewięciu mieszkańców, którzy tworzyli osiemset sześćdziesiąt cztery samodzielne rodziny. W tym samym czasie we wsiach i osadach gminnych żyło łącznie dziewięćset dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
Do czterech największych miejscowości należały; wieś Miliszewy, w której zamieszkiwało siedemset trzydzieści osiem osób, następnie wieś Węgiersk z sześćset czterema mieszkańcami oraz wsie parafialne; Nowogród i Ciechocin, liczące odpowiednio, pięćset sześćdziesiąt dziewięć i czterysta dwadzieścia pięć mieszkańców. Na terenie gminy funkcjonowały cztery szkoły. W Mileszewach, Nowogrodzie i Ciechocinie działały szkoły gminne, zaś w Babiaku prowadzono szkołę prywatną.
Z genealogicznego punktu widzenia warto zauważyć, że najliczniejszą rodziną gminy nowogrodzkiej była osiemnastoosobowa familia Juliana Jurkiewicza z Laskowca. Natomiast najczęściej pojawiającym się nazwiskiem było nazwisko Boniecki-Boniecka, które nosiło aż sto trzydzieści pięć osób tworzących dwadzieścia trzy rodziny zamieszkujące głównie w Nowogrodzie i Węgiersku.
Prezentowany wykaz "głów rodzin" z dokładną liczbą osób należących do danego domostwa, sporządzony został w grudniu 1916 roku przez pisarza gminnego Przybojewskiego na potrzeby Rady Opiekuńczej Gminy Nowogród.
fot./ odcisk pieczęci z 1916 roku, MRO Gminy
Nowogród, z kolekcji Biblioteki im.Zielińskich TNP.
Redaktor, grudzień 2015 r.
Źródło: Archiwum Tadeusza Świeckiego i Franciszka Wybulta, Biblioteka im.Zielińskich TNP